آشنایی با SQL Developer 4.1

آشنایی با SQL Developer 4.1

ابزارهای توسعه بسیاری برای کار با اشیا و داده های پایگاه داده اوراکل وجود دارد: Toad، SQL Navigator، PL/SQL Developer و … . هیچ یک از این ابزارها، ابزار تولید شده توسط شرکت اوراکل نیستند. اما سال ۲۰۰۴ اوراکل محصولی را با نام SQL Developer معرفی و برای برنامه نویسان عرضه کرد. اولین ویژگی جالب این محصول، عدم نیاز به نصب این ابزار است. برای استفاده از آن به این آدرس رفته و متناسب با سیستم عامل خود نسخه مربوطه را دانلود کنید. تنها پیش نیاز آن، نصب آخرین نسخه JDK است. هنگام اولین اجرای SQL Developer مسیر JDK نصب شده روی سیستم عامل خود را بایستی معرفی نمایید.

این ابزار امکانات بیشماری را برای کار با اشیای پایگاه داده فراهم کرده است. از جمله: امکان مشاهده و تعریف و تغییر بر روی اشیای پایگاه داده، امکان اجرای Query ها و یا کدهای PL/SQL، Debug کردن قطعه کدهای نوشته شده توسط برنامه نویسان، امکاناتی برای Modeling، Migration، تهیه گزارشات از پایگاه داده، مدیریت پایگاه داده ها و امکانات بیشمار دیگر.

SQL Developer و APEX

از زمان عرضه نسخه ۳٫۲ اپکس و نسخه ۱٫۲٫۱ ابزار SQL Developer امکان مشاهده برنامه های اپکس و انجام برخی کارها روی برنامه های اپکس فراهم شده است. از طریق SQL Developer می توانید تمامی برنامه هایی که بر روی موتور اپکس شما در دیتابیس نصب شده است را مشاهده و تمام جزئیات آن را رصد کنید. علاوه بر این امکاناتی برای Export و Import کردن برنامه ها، حذف کامل آن ها، نصب و استقرار آن ها، انجام برخی تغییرات روی برنامه ها فراهم شده است. امکان Export گرفتن از یک صفحه خاص نیز امکانی است که از SQL Developer نسخه ۳٫۲ افزوده شده است. امکان مشاهده کلیه گزارشات مربوط به Workspace جاری، بهبود عملکرد و Trace کردن Query های نوشته شده و نیز تعریف گزارشات دلخواه از دیگر ویژگی های این ابزار در یکپارچگی با اپکس است.

SQL Developer و ORDS

یکی از قابلیت های جدید عرضه شده در SQL Developer امکان مدیریت Oracle REST Data Service از طریق پنل گنجانده شده در نسخه جدید آن است. از طریق این پنل، کلیه تنظیمات مربوط به ORDS در دسترس شما خواهد بود.

آماده سازی داده ها و اشیای سطح پایگاه داده اوراکل، برای برنامه های وب و تعامل از طریق REST کاری بس دشوار می باشد. ویژگی جالب دیگر افزوده شده به SQL Developer خودکارسازی فرایند آماده سازی این Object ها و داده ها برای تعامل از طریق سرویس REST  و تولید REST API ها است. این امکان جدید، در کنفرانس پیش روی اوراکل KSCOP15 توسط آقای Jeff Smith مدیر تولید ابزار SQL Developer تشریح خواهد شد.