برخی ویژگی های اوراکل اپکس

ایران اپکس > دسته‌بندی نشده  > برخی ویژگی های اوراکل اپکس

برخی ویژگی های اوراکل اپکس

اولین و مهمترین ویژگی APEX این واقعیت است که APEX ازSQL و PL/SQLبه عنوان زبان اصلی خوداستفاده می کند و بر همین اساس نیز ساخته شده است. این مزیتی بزرگ برای کسانی است که با این زبان با پایگاه داده اوراکل کار می کنند، چرا که این مزیت به این معنی است که برنامه نویس ها می توانند آنچه را که می خواهند به سرعت خلق کنند.

یکی دیگر از مزیت های بزرگ APEX این است که APEXابزاری است که هسته ای غنی از ویژگی های طراحی شده فراهم می کند ، تا کارها را برای شما آسان تر کند.

بسیاری از کارهایی را که باید انجام دهید را می توان با استفاده از یکی از Wizard های از پیش ساخته شده APEX Application Builder انجام داد. ویزاردها شما را در تکمیل روند ایجاد آنچه می خواهید و سپس ذخیره آن ها در پایگاه داده به صورت متاداده همراهی می کنند. هنگامی که ویزارد کامل شد، می توانید آنچه ایجاد کرده اید را ویرایش یا توسعه دهید و یا حتی آن را با روالهای جایگزین SQL و PL/SQL خود سفارشی کنید. پس از کسب مهارت در APEX، می توانید ویزاردها را کنار بگذارید و به طور مستقیم تعاریف پیچیده تری را ایجاد نمایید.

برخی مزیت های APEX به صورت کوتاه به شرح زیر است:

معماری اوراکل اپکس به گونه ای است که می توان آن را با Middleware های مختلف از جمله Oracle WebLogic، Oracle HTTP Server، Tomcat، OC4J و … پیکره بندی کرد. layers-xl
html-xl (1) برنامه نویس ها برای پیاده سازی واسط کاربری و ظاهر برنامه ها نیازی به درگیر شدن با HTML و CSS در روند ایجاد صفحات و محتوای آن ها ندارند.
پروسه ایجاد برنامه ها و صفحات با استفاده از ویزاردها بسیار ساده است. این ویزاردها کار برنامه نویس ها را بسیار کم کرده و آن ها را در جهت ایجاد مولفه های خود هدایت و راهبری می کنند. wizard-xl
check-mark-8-xl (1) مولفه های مختلف موجود در اپکس، که به صورت ماژولار دیده شده اند، اجازه پیچیده شدن و سردرگمی برنامه نویس را به شدت کاهش می دهند.
روند کپسوله سازی کدها در برنامه ها، صفحات، ناحیه ها و آیتم ها بسیار کاربردی می باشد چرا که با خروجی نمایش داده شده کاملا هماهنگ است و رفع خطاهای احتمالی را راحت می کند. box-xl (1)
database-5-xl این حقیقت که اپکس بر روی تمامی نسخه های اوراکل از نسخه ۱۰Gr2به بعد قابل نصب بوده و نیازی به هیچ محیط دیگری برای برنامه نویسی و توسعه برنامه ندارد، این ابزار را کاملا مقرون به صرفه ساخته است.
از آنجا که اپکس در دل پایگاه داده اوراکل قرار می گیرد، برنامه های شما با هر بار پشتیبان گیری از پایگاه داده اوراکل ذخیره خواهند شد و همواره می توان آنها را بازیابی کرد. data-backup-xl
data-protection-xl اپکس امکان کنترل روند احراز هویت کاربران برای ورود به برنامه های کاربردی و همچنین نحوه دسترسی به صفحات و آیتم های مختلف را بسیار آسان می کند. امکان یکپارچگی با LDAP و Oracle SSO در نسخه های جدید بسیار راحت تر شده است.
اپکس بیشتر کدهای مورد نیاز برای ایجاد مولفه های مختلف را خود ایجاد می کند و پس از ایجاد شدن، امکان تغییر آنها را نیز برای برنامه نویس ها فراهم می کند. edit-property-xl
code-optimization-xl اگر برنامه نویس PL/SQL هستید، خیاتان راحت باشد، چرا که منطق برنامه نویسی خود را می توانید در قالب کدهای PL/SQL پیاده سازی کنید، بنابراین نیازی به یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی برای ایجاد برنامه های وب ندارید.
برای استفاده از کتابخانه های JavaScript همچون JQuery و Bootstrap نیازی به الحاق آنها به APEX نیست. این کتابخانه ها در APEX به صورت Built-in وجود دارند. در عین حال محدودیتی نیز در اضافه کردن سایر کتابخانه ها همچون Extjsو استفاده از آن ها ندارید. js-xl
pie-xl برای استفاده از Chart ها APEX موتور قدرتمند AnyChart 6 را در قلب خود دارد. موتور بهبود یافته ایجاد نمودارها – که بر اساس آخرین نسخه AnyChart ایجاد شده است – نه تنها امکان رسم نمودارهای مبتنی بر فلش، نمودارهای گیج ، نقشه و نمودارهای گانت را فراهم می کند، بلکه امکان ایجاد نمودارهای مبتنی بر HTML5 را که بر روی تمام مرورگرها از جمله آن هایی که Adobe Flash را پشتیبانی نمی کنند، قابل اجرا است، را نیز فراهم می کند. تمامی نمودارها قابلیت تعامل با کاربر را دارند و همچنین از ویژگی Drillable نیز پشتیبانی می کنند.
وجود ۲۶ قالب زیبا و کاملا کاربردی که خیال برنامه نویسان را از طراحی UI راحت می کند، از ویژگی های دیگر APEX است. قالب های جدید بر اساس HTML5 و CSS3 طراحی شده اند. APEX 5.0 قالب های جدید دیگری را معرفی کرده است که کاملا واکنش گرا بوده و قابلیت تطبیق با انواع مرورگر ها و همچنین Device هایی همچون تبلت و موبایل را دارند. website-design-xl
heart-monitor-xl APEX حالا گوشی برای شنیدن دارد! Oracle Rest Data service یا به اختصار ORDS (همان APEX Listener) روشی کاربردی برای ارتباط بر اساس JEE است که از JDBC برای ارتباط مستقیم با پایگاه داده اوراکل استفاده می کند.
با پیدایش APEX 4.2، اعضای تیم توسعه آن، ویژگی های مختلفی را که در واقع، راه هایی جدید برای مقابله با مشکلات بودند، را معرفی کردند. alert-xl
website-optimization-3-xl Dynamic Action ها روشی برای تعریف رفتارهای سمت سرویس گیرنده، همچون فعال یا غیر فعال کردن آیتم ها یا ناحیه ها بدون استفاده از جاوا اسکریپت ارائه می کنند. اگر دانش کافی در مورد JavaScript دارید، می توانید Dynamic Action های بسیار پیچیده ای ایجاد کنید که کارهایی مانند محاسبه در سمت سرویس گیرنده و یا اجرای کدهای سمت سرور به صورت AJAX را انجام دهند.
یکی دیگر از ویژگی های شگفت انگیز در APEX، معماری پلاگین است که چارچوبی را برای توسعه توسط اعضای جامعه برنامه نویسان APEX فراهم می کند تا بتوانند آیتم ها، ناحیه ها، Processها و انواع Dynamic Action های سفارشی خود را ایجاد و به اشتراک بگذارند. به عنوان یک کاربر توسعه دهنده APEX، دیگر لازم نیست منتظر انتشار ویژگی های جدید و خاص تیم توسعه APEX بمانید. شما می توانید ویژگی ها، Process ها و انواع آیتم های غیر موجود را به دست خود در APEX ایجاد کنید. plugin-xl
group-xl از نسخه ۴ به بعد، APEX با محیط جدید Team Development خود، فرایند مدیریت تیم توسعه را با ویژگی هایی همچون امکان پیگیری کارها، ایجاد لیست کارهای روزانه، ثبت اشکالات و تعریف Milestone ها توسعه داده است. در مکانیزم Feedback، امکان ارائه پیشنهادات و انتقادات و گزارشات On-line از سیستم نیز فراهم شده است.
Websheet ها راهی سریع و راحت برای جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران، بدون مداخله برنامه نویس ها را برای کاربران نهایی فراهم می کنند. تنها با استفاده از یک مرورگر وب و دسترسی به برنامه Websheet، کاربران نهایی می توانند محتوایات صفحه، Data Grid ها و گزارش های خود را تعریف کنند و تصمیم بگیرند که چه فردی به آن داده ها دسترسی داشته باشد. نمایش محتوای صفحه Websheet از نحوه نمایش Wikiهای استاندارد پشتیبانی می کند. services-xl
mobile-marketing-3-xl APEX حالا از وب سرویس RESTful نیز پشتیبانی کامل می کند. درخواست های HTTP خود را ارسال کنید و پاسخ آن را از وب سرویس دریافت کنید. به اکثر وب سرویس های مدرن از جمله آنهایی که Google و Yahoo ارائه می دهند، می توان با استفاده از وب سرویس های RESTful دسترسی پیدا کرد.احتمالاً، مهم ترین ویژگی جدید اضافه شده در APEX 4.2 توانایی ایجاد برنامه های کاربردی خاص در دستگاه های تلفن همراه است. APEX از jQuery Mobile برای ارائه محتویات برنامه ها در اکثر قریب به اتفاق دستگاه های تلفن همراه بهره می برد.