اوراکل apex ورژن 21.1

بررسی اولیه ORACLE APEX 21.1

اوراکل اپکس ورژن 21.1 به تازگی توسط کمپانی اوراکل منتشر شده است. ویژگی های جدیدی در این ورژن ارائه شده است که بابررسی مستندات به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

نقشه بومی

یکی از ویژگی‌های جدید ارائه شده در APEX 21.1 نقشه بومی است. هرچند برای بررسی دقیقتر به اطلاعات بیشتری نیاز خواهیم داشت اما این قابلیت شروع خوبی برای ورژن جدید است. ویزارد ایجاد صفحه جدید، امیدوار کننده بنظر می‌رسد.

 

اوراکل اپکس 21.1

بعد از جستجوی ویژگی های منطقه‌ای، توانستیم سه آدرس طولانی را روی نقشه ترسیم نماییم. همچنین متوجه شدیم برخی Dynamic Action های بومی مرتبط با منطقه نقشه وجود دارد، با این حال منتظر می‌مانیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر گردد.

Lazy Loading

Lazy Loading یکی از ویژگی هایی است که نبود آن در اپکس به شدت احساس می‌شد و اگر در ورژن 21.1 نیز ارائه نمی‌شد، مایوس کننده بود. حالا اینجاست ساده و زیبا!

 

اوراکل اپکس 21.1

برای بررسی عملکرد، از قسمت device toolbar options مرورگر، گزینه Low-end mobile را بعنوان نمونه انتخاب کردیم. در اینجا یک IR و Classic Report داریم که از گزینه lazy loading استفاده می‌کنند.

اوراکل اپکس 21.1

بصورت پیش فرض  می‌توان از پیام no-data-found استفاده کرد تا کاربر بداند هنوز بارگذاری دیتا پایان نیافته است. ترجیح میدهم در هنگام این بارگذاری امکانات بیشتری در اختیار قرار بگیرد، در خصوص این قابلیت باید مستندات بیشتری منتشر گردد.

ویرایشگر کد

وقتی آپشن هایی فراهم شده است که کدام امکانات ادیتور در دسترس باشد، برای برنامه نویس خوشایند خواهد بود. ادیتور جدید بر اساس ادیتور Monaco طراحی شده است.

 

اوراکل apex ورژن 21.1

 

برخی از ویژگی‌های APEX نیز بهبود یافته‌اند. بعنوان مثال، وقتی آیتمی از صفحه وجود نداشته باشد، اطلاع داده می‌شود. با این حال همچنان برای بهبود اقدامات بیشتری نیاز دارد. ظاهرا به حروف کوچک و بزرگ حساس است و پس از اصلاح مشکلی در قسمت کد، به خوبی پاک نمی‌شود.

 

اوراکل apex ورژن 21.1

چند میانبر صفحه کلید دیگر برای تبدیل حروف بزرگ در اختیار داریم. این گزینه همیشه خوب و کاربردی است.

پیشرفت‌های Universal Theme

اگر تم Redwood Light را دوست دارید، در مقایسه با اولین نسخه، توجه بیشتری به آن اختصاص یافته است.

برخی از گزینه‌های اعلامی اضافه شده است، اما به زمینه بیشتری در مورد نحوه استفاده از آنها نیاز داریم.

به نظر می رسد کلاس های Row CSS باید در کنار کلاس های Column CSS وجود داشته باشد. نمونه ای از کاربرد آن چیست؟

استفاده از کلاس های CSS بر خلاف Theme Style ظرافت بیشتری را در اختیار می‌گذارد، با این حال دوست دارم مثالی را ببینم.

 

اوراکل apex ورژن 21.1

نگاهی گذرا به ویژگی‌های جدید باعث شد به این مساله فکر کنیم که تا به حال از رفتارهای موجود چگونه استفاده کرده‌ایم. File URL برای theme style عملکرد بهتری نسبت به استفاده از CSS های سفارشی داشته است که از آن برای پر کردن فاصله ها در dark mode استفاده کرده بودیم.

اپلیکیشن Universal Theme

اپلیکیشن UT دارای گزینه‌های اضافی در نوار پیمایش است. در این ورژن امکاناتی برای کسانی که ممکن است یک نسخه یا بیشتر عقب باشند، اضافه شده است. هنوز متعجب هستم که قرار است تغییر به چه صورتی اتفاق بیوفتد یا چه چیزی تغییر نماید. آیا روی محتوا تأثیر می‌گذارد، یا فقط روی یک style طراحی شده اعمال می‌شود. البته توجه داشته باشید که  هنگام استفاده از dark mode style، نمی‌توان یک تم قدیمی را انتخاب کرد.

 

 

گزینه Style بسیار جالب است. با یک ویژگی مشابه در اپلیکیشنی که داشته‌ام کار کردم، اما به نظر می‌رسد که صفحه مانند یک تکه بزرگ submi می‌شود.

انتخابگر تاریخ

اینکه اپکس همواره کامپوننت Date Picker را بهبود می‌بخشد اتفاق خوبی است. در نسخه جدید نسبت به قبل قابلیت های اعلان بیشتری در اختیار خواهیم داشت اما نکته حائز اهمیت در این نسخه، داینامیک بودن آن نسبت به آیتم هایی است که انتخاب می‌شوند. Date Picker جدید عملکرد بسیار مناسبی در انتخاب‌های from/to خواهد داشت.

 

جمع بندی

به نظر می‌رسد این نسخه با نقشه راه اعلام شده مطابقت دارد. تیم توسعه دهنده Oracle APEX از نظر کیفی رشد چشمگیری داشته است، هرچند به علت شرایط COVID بطور بالقوه پیشرفتهای کلی کند شده است. همانطور که گفته شد، اوراکل APEX همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و تیم به خوبی به بازخورد گرفته شده از جامعه توسعه دهدگان پاسخ می‌دهد.