پیشرفت‌های رابط کاربری و Theme Roller در APEX 21.1

Universal Theme که اولین بار با APEX 5 در سال 2015 معرفی شد، رابط کاربری برای برنامه های Oracle APEX است که به طور مداوم با هر نسخه، با ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید به روز می‌شود تا توسعه دهندگان را قادر به ساخت برنامه‌های رسپانسیو مدرن کند که بسیار در دسترس هستند، به راحتی قابل تنظیم هستند و نگهداری آنها آسان است.

در آخرین نسخه یعنی APEX 21.1 نیز این سنت ادامه یافته است و چندین پیشرفت متمرکز به UI و به روزرسانی هایی برای Universal Theme ارائه شده است که کنترل و انعطاف پذیری بیشتر برنامه‌ها را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند. برخی از ویژگی‌های جدید این نسخه به شرح زیر است:

 • CSS مدرن و بهبود عملکرد
 • Font APEX 2.2
 • تازه سازی Redwood Light Theme Style
 • به روز رسانی Theme Roller
 • ویژگی‌های جدید کلاس‌های Row و Column
 • Template های جدید با ویژگی‌های جدید

CSS مدرن و بهبود عملکرد

Stylesheetها در Universal Theme برای استفاده از ویژگی‌های مدرن CSS مانند متغیرهای CSS ، طرح بندی شبکه و flex-box برای ایجاد یک رابط کاربری انعطاف پذیر و مقاوم‌تر، اصلاح شده است. بعنوان یک مزیت جدید، Universal Theme قادر است کمتر از جاوا اسکریپت برای طرح بندی صفحه استفاده کند و در نتیجه صفحات بسیار سریعتر اجرا می‌گردند. علاوه بر این، با استفاده از متغیرهای CSS ،سفارشی سازی تقریباً هر ویژگی CSS امکان پذیر شده است و توسعه دهندگان پلاگین را قادر می‌سازد تا متغیرهای مشابه را ارجاع دهند تا پلاگین از تنظیمات رابط کاربری Theme Roller و سبک‌های تم سفارشی شده شما استفاده کند. در نتیجه این تلاش برای مدرن سازی CSS ، شاهد کاهش 15 درصدی حجم CSS برای Universal Theme هستیم که باعث بهبود چشمگیر زمان بارگذاری صفحه شده است.

Font APEX 2.2

Font APEX با افزودن 95 آیکون اضافی با تمرکز بر کاربردهای پزشکی، نشانگرهای نقشه و انواع فایل‌ها گسترش یافته است. همچنین در برخی از آیکون‌های موجود اصلاحات جزئی انجام شده است تا با بقیه مجموعه‌ها تناسب بهتری داشته باشد.

 

تازه سازی Redwood Light Theme Style

Redwood Light Theme Style در APEX 20.2 معرفی شد، که با سیستم طراحی کاربر جدید Oracle همسو است و طراحی، رنگ و بافت جدیدی را در سراسر Universal Theme ارائه می‌نماید. با APEX 21.1 ، سبک تم Redwood Light به طرز چشمگیری تازه شده است تا با سیستم طراحی Redwood Oracle بسیار نزدیکتر شود و اکنون از تعدادی گزینه شخصی سازی در Theme Roller پشتیبانی می‌کند، از جمله تنظیم رنگ ستون ، طرح بندی صفحه و کنترل بر روی رنگ هدر، بدنه و عناصر پیمایش.

کلاس Pillar شما را قادر می سازد تصاویر پس زمینه و هدر را تغییر دهید. هر ستون دارای تم رنگی خاص و بافت است. می‌توانید یکی از ده ستون موجود را برای برنامه خود انتخاب کنید:

به روز رسانی Theme Roller

Theme Roller با UI ساده، قابلیت دسترسی بهتر، ذخیره سازی ساده و موارد دیگر به روز شده است. اولین تغییری که مشاهده خواهید کرد این است که Theme Roller و Logo Editor اکنون پانل های جداگانه‌ای هستند که هر دو را می توان از منوی سفارشی سازی جدید در Developer Toolbar راه اندازی کرد. ما همچنین انتخابگر رنگ و ویرایشگر کد سفارشی CSS را به روز کرده ایم ، بنابراین با APEX builder سازگارتر است.

برخی از این پیشرفت ها عبارتند از:

 • در نوار ابزار Runtime Developer ، منوی Customize را مشاهده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد Theme Roller را راه اندازی کنید یا لوگو برنامه خود را ویرایش کنید.پ

 • در قسمت دیالوگ باکس Theme Roller ، یک فیلد فیلتر متنی جدید در بالا وجود دارد تا بلافاصله ویژگی مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • تجربه ذخیره بسیار ساده تر شده است و دیگر نیازی به اقدامات متعدد ندارد. پس از انجام تغییرات، به سادگی بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود و آن را به عنوان theme style فعلی برای برنامه خود تنظیم کنید.

ویژگی‌های جدید کلاس‌های Row و Column

این ویژگی‌های جدید اضافه شده به Region ، Page Item و Item Button به شما امکان می‌دهد کلاسهای CSS را که می‌خواهید در سطر یا ستون layout که شامل Region است اعمال کنید، وارد کنید. از این ویژگی می توان برای کنترل دقیق سایز ردیف یا ستون ناحیه Region در هنگام کوچک شدن صفحه بر اساس اندازه نمایشگر استفاده کرد. برای برنامه های Universal Theme، تعدادی اصلاح کننده CSS وجود دارد که می‌توانید برای گسترش اجزای صفحه خود استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، قسمت مرجع Universal Theme را مطالعه نمایید.

Templateهای جدید با ویژگی‌های جدید

Universal Theme شامل یک قالب Classic Report جدید برای نمایش اطلاعات متنی است. این گزارش مشابه گزارش Value Attribute Pairs است اما نمای فشرده و کمتری از اطلاعات را فراهم می‌کند. علاوه بر این ، چندین گزینه الگوی جدید برای کنترل سطح عنوان و ویژگی مورد نیاز برای آیتم‌های فرم شما نیز وجود دارد.

با استفاده از گزینه های قالب و تنظیم شاخص مورد نیاز بر روی Inline ، Asterisk ، می‌توانید ظاهر شاخص مورد نیاز را سفارشی کنید یا آن را به عنوان پیش فرض نگه دارید:

 • صفحه خود را با یک آیتم ضروری اجرا کنید.
 • از نوار ابزار Developer ، روی Quick Edit کلیک کنید.
 • روی آیتم موردنظر برای به روزرسانی رفته و روی آیکون آچار کلیک کنید.

 • ویژگی شاخص مورد نیاز را به سبکی که ترجیح می دهید تغییر دهید.

 • بر روی save کلیک کرده و آنرا ذخیره نمایید.

جمع بندی

Oracle APEX 21.1 به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا کنترل بیشتری بر رابط کاربری برنامه خود با آیکون‌های جدید در Font APEX داشته باشند. CSS مدرن شده در Universal Theme و موارد دیگر بهبود عملکرد را در این نسخه به طرز چشمگیری افزایش داده است.