معماری

اوراکل APEX از یک بانک اطلاعاتی استفاده می کند که معماری فوق داده محور ساده محصور شده را دارد که دسترسی سریع به داده ها ، عملکرد عالی و قابلیت مقیاس پذیری را از جعبه فراهم می کند.

بررسی اجمالی

اوراکلAPEX از یک معماری ساده 3 لایه استفاده می کند که در آن درخواست ها از مرورگر از طریق یک وب سرور، به پایگاه داده ارسال می شوند. کلیه پردازش ها ، دستکاری داده ها و منطق کسب و کار در بانک اطلاعاتی اجرا می شود. این معماری دسترسی به داده ها را با عملکرد عالی و مقیاس پذیری بالا، بدون هیچگونه تاخیری تضمین می کند.

درخواست وب از مرورگر وب به Oracle REST Data Services (ORDS) ارسال می شود و در آنجا به Oracle Database داده می شود تا اجرا شود. در پایگاه داده ، درخواست توسط Oracle APEX پردازش می شود. پس از اتمام پردازش، نتیجه از طریق ORDS به مرورگر ارسال می شود.


Oracle RAD Stack

Orack RAD stack یک پشته فن آوری فراگیر است که بر اساس سه مؤلفه اصلی ساخته شده است:
Oracle REST Data Services (ORDS) ، Oracle APEX و Oracle Database

این پشته تمام مؤلفه های لازم را برای توسعه و استقرار برنامه های قدرتمند ، زیبا و مقیاس پذیر را فراهم می کند. هیچ قسمت متحرک دیگری از مولفه های اضافی مورد نیاز وجود ندارد. علاوه بر این ، همOracle APEX و هم ORDS از ویژگی های بدون هزینه پایگاه داده اوراکل هستند، به این معنی که اگر پایگاه داده اوراکل را دارید ، این پشته Oracle RAD را نیز بدون هزینه اضافه در اختیار دارید.

REST Data Services (ORDS)

ORDS یک برنامه جاوایی است که توسعه دهنده های با مهارتSQL و پایگاه داده قادر می سازد تا API های REST را برای Oracle Database ، Oracle Database 12c JSON Document store و Oracle NoSQL Database بسازند.

APEX

پلت فرم توسعه با حداقل کدنویسی در Oracle Database که به شما امکان تولید برنامه های خیره کننده ، مقیاس پذیر و ایمن را با ویژگی های جهانی می دهد، که می تواند در هر مکانی مستقر شود.

Database

بانک اطلاعات اوراکل - کامل ترین ، یکپارچه ترین و ایمن ترین راه حل پایگاه داده برای استقرار برنامه ها در هر مقیاسی است. این پایه محکم برنامه های ساخته شده با استفاده از Oracle APEX را قادر می سازد تا از روز اول آماده بهره برداری شوند.


Metadata Driven

زمان ایجاد یا توسعه یک برنامه، Oracle APEX ابرداده های ذخیره شده در جداول بانک اطلاعاتی خود را ایجاد یا اصلاح می کند. پس از اجرای برنامه، موتورOracle APEX ابرداده ها را می خواند و صفحه درخواستی را نشان می دهد یا صفحه ارسالی را پردازش می کند.

برای ارائه رفتار پایدار در یک برنامه، Oracle APEX به طور شفاف وضعیت Session را در پایگاه داده مدیریت می کند. توسعه دهندگان برنامه می توانند وضعیت session را با استفاده از تعویض ساده و همچنین نحو متغیر متغیر اتصال SQL استاندارد تنظیم و تنظیم کنند. نیازی به تهیه فایل مبتنی بر پرونده نیست و تولید کد وجود ندارد.

تمام پردازش ها توسط PL/SQL  انجام می شود و مستقیماً بر روی اسکیماهای داده در پایگاه داده عمل می کند. بنابراین ، برنامه های Oracle APEX  بسیار کارآمد هستند زیرا داده ها به طور مستقیم در پایگاه داده دستکاری می شوند و نتایج به مرورگر وب ارسال می شود. یک فراخوانی API واحد ، تمام داده های لازم را بر اساس تعریف ابرداده ها، در یک درخواست واحد پردازش می کند و نیازی به فراخوانی های متعدد به پایگاه داده نیست.


دسترسی Stateless

Oracle APEX بسیار مقیاس پذیر است و می تواند ده ها هزار کاربر همزمان را به دلیل روشی که در مدیریت درخواست های پایگاه داده دارد، پشتیبانی کند. فراخوانی هایAPI به موتور Oracle APEX ازConnection Pool استاندارد پایگاه داده Oracle استفاده می کنند. این بدان معنی است که به محض پردازش فراخوانی API و پاسخی که به مرورگر برگشت داده می شود، Connection مورد استفاده به Connection Pool پایگاه داده بازگردانده می شود و با هر درخواست دیگری قابل استفاده است.

Session های پایگاه داده فقط هنگام انجام یک درخواست فعال هستند، در غیر اینصورت Session کاربران غیرفعال است و هیچ منبع را در سمت پایگاه داد مصرف نمی کند. بعد از اولین احراز هویت کاربر، اطلاعات وضعیت Session در حافظه نهان مرورگر ذخیره می شود و سپس با هر درخواست بعدی ارسال می شود.