امکانات

اوراکل APEX تمام ابزارهای مورد نیاز شما را برای تولید ، ارائه به موقع و نتایج خیره کننده برای کسب و کار شما ارائه می دهد.

اوراکل APEX پیچیدگی کاربردهای چند وجهی برنامه ها را کاهش می دهد و ویژگی های مورد نیاز را برای حل مشکلات کسب و کار را بدون نیاز به متخصص بودن در فن آوری های گسترده وب به توسعه دهندگان ارائه می دهد. در ادامه کاوش کنید که چگونه Oracle APEX با مراقبت از این شش وجه توسعه برنامه به شما در ساختن برنامه های بهتر کمک می کند:

داده ها

اوراکل APEX تلاش دارد تا داده ها را به آسانی و کارآمد نمایش داده ، دستکاری کرده، بر اساس آنها نمودار ساخته و این داده ها را پردازش کند. مهم نیست که اطلاعات شما از کجا تهیه شود ، خواه از یک پایگاه داده محلی ، از پایگاه داده راه دور یا یک سرویس وب، Oracle APEX دارای ویژگی های پیشرفته ای برای کمک به شما در تبدیل داده ها به اطلاعات است.


جستجوی آسان

جستجوی آسان، کامپوننت جدیدی است که امکان جستجوی سریع و فیلتر کردن داده های شما را فراهم کرده است. کاربران شما می توانند تنها با چند کلیک داده های خود را جستجو و فیلتر کنند و داده های خود را به روشهای جدید مشاهده کنند.

در بستر SQL

همه فیلترها و محاسبات داده ها به طور مستقیم روی داده ها در پایگاه داده اتفاق می افتند.

کشف خودکار الگوهای جستجو

نحوه جستجو و فیلتر داده ها به طور خودکار بر اساس الگوهای داده استخراج شده از جداول شما ایجاد می شود.

محاسبه داینامیک تعداد نتایج فیلترها

شمارش و تعداد نتایج فیلترها بر اساس فیلتر اعمال شده جاری محاسبه می شوند وکاملا داینامیک هستند.

روش های فیلتر چند وجهی

انواع مختلفی از روش های فیلتر داده ها همچون Checkbox ها، Radio group ها، Range ها و موارد دیگر وجود دارد.


داده را به اطلاعات تبدیل کنید

همه داده ها را متفاوت می بینند. با استفاده از Interactive Report، می توانید به کاربران خود این توانایی را بدهید که داده های خود را به راحتی تنظیم کنند تا به گونه ای منحصر به فرد نیازهای خود را برآورده سازند. از تغییرات ساده مانند تعیین اینکه کدام ستون نشان داده شود، تا سفارشی سازی های پیشرفته تر مانند Pivot، همه در دسترس است.

جستجو کن، فیلتر کن، پیدا کن

جستجوی سریع و فیلترینگ پیشرفته، کاربران را قادر می سازد تا به سرعت و به راحتی آنچه را که به دنبال آن هستند، پیدا کنند. این امر می تواند از طریق جستجوی کامل ردیف، فیلتر یک ستون یا حتی عبارات پیچیده تر فیلتر مانند فیلتر بر اساس مقادیر ستون های متعدد حاصل شود.

متناسب، فقط برای شما

گزارش را به طور کامل با استفاده از اعمال قالبهای متعدد مانند مرتب سازی و گروه بندی داده ها با استفاده از گزینه های کنترل ، برجسته سازی داده ها با نکات برجسته سفارشی، محاسبات یا تجمیع، سفارشی سازی کنید و یا با استفاده از نمودارها ، گروه ها و نمایش Pivot داده ها را به روشی کاملا جدید مشاهده کنید.

گزارش شما، به خاطر سپرده می شود و در دسترس است.

لازم نیست برای مشاهده گزارش دلخواه خود، هر بار از این سفارشی سازی ها و فیلترها استفاده کنید - گزارش را ذخیره کنید. تمام سفارشی سازی ها برای بازدید بعدی شما به یادگار خواهد ماند. شما می توانید ذخیره سازی گزارش را به صورت خصوصی ، فقط برای خودتان یا به صورت عمومی ، انتخاب کنید ، تا بتواند توسط دیگران مشاهده شود.


ویرایش داده ها، بدون دردسر

ویرایش داده ها باید بی دردسر باشد. با استفاده از Interactive Grid ، ویرایش سریع چندین ردیف داده آسان است – به سادگی کلیک بر روی سلول و ویرایش مقدار آن. اگر کاربران شما با Excel آشنا هستند ، در خانه احساس راحتی می کنند و دارای ویژگی هایی مانند انتخاب سطر و ستون ، کپی کردن ، پر کردن و موارد دیگر هستند. با استفاده از Interactive Grid، پتانسیل کامل اطلاعات خود را به روشی آسان و بسیار قابل تنظیم تنظیم کنید.

شبکه اختصاصی کامل

Interactive Grid شامل تمام ویژگی هایی که برای ارائه یک گزارش قدرتمند انتظار دارید، است، از جمله سرستونهای ثابت هنگام اسکرول، ستون های ثابت، صفحه بندی پیمایشی ، فیلترهای چندگانه ، مرتب سازی ، تجمیع و موارد دیگر.

انعطاف پذیری در ویرایش

با استفاده از ستون متنی ، ستون های عددی ، انتخاب تاریخ ، لیست مقادیر و موارد دیگر می توانید داده های خود را به راحتی ویرایش کنید. Interactive Grid از انواع آیتم ها پشتیبانی می کند.

فرمهای پدر - فرزندی، فرزندی، فرزندی و ...

با استفاده از Interactive Grids، اکنون می توانید به راحتی روابط پدر - فرزندی را ارائه دهید که می تواند در سطح عمقی یا عمیق n باشد. با سهولت می توانید انواع صفحه نمایش استاد-جزئیات را ایجاد کنید.


قابلیت های نمودار

از نمودارهای قدرتمند و قابلیت های بینظیر آن در برنامه های خود نهایت لذت را ببرید. شما می توانید با سهولت نمودارهای زیبا ، سریع ، بسیار قابل تنظیم ، در دسترس و بسیار متنوع را به برنامه های خود اضافه کنید.

تعاملی و واکنشگرا

این نمودارها بر اساسHTML5 توسعه داده شده اند و صرف نظر از پلتفرم ، اندازه صفحه نمایش یا ویژگی های خود در هر مرورگر مدرنی کار می کنند.

قابلیت سفارشی سازی بالا (کاملا سفارشی)

با استفاده از طیف گسترده ای از ویژگی های نمودار، شما انعطاف پذیری لازم برای تنظیم نمودارهای خود را دارید و می توانید برنامه های خود را با استفاده از تجسماتی عالی بالا می برید و داده های عملیاتی را به اطلاعات عملی تبدیل کنید.

تنوع گسترده

نمودارها ده ها روش مختلف برای تجسم مجموعه ای داده ها را ارائه می دهند: از جمله نوار ، خط ، مساحت ، محدوده ، ترکیب ، پراکندگی ، حباب ، قطبی ، هرمی ، رادار ، پای ، دونات ، قیف ، سنج سنج ، نمودار و سهام نمودار.


پایگاه داده محلی، راه دور. REST. Access

اکنون ادغام داده ها از منابع مختلف ، چه از پایگاه داده محلی ، چه از پایگاه داده راه دور Oracleیا از هر وب سرویسی، آسانتر از همیشه است. شما حتی می توانید از Oracle APEX برای انتشار وب سرویس های خود استفاده کنید!

استفاده از وب سرویس ها

به راحتی به داده های وب سرویس ها از انواع نقاط پایانی REST ، از جمله فیدهای داده معمولی REST ، سرویسREST از Oracle REST Data Services و Oracle Cloud Applications REST Services دسترسی پیدا کنید. علاوه بر پشتیبانی از قوانین حافظه پنهان هوشمند برای داده های REST از راه دور ، APEX همچنین توانایی منحصر به فردی برای دستکاری مستقیم نتایج منابع داده REST با استفاده از استاندارد SQL ارائه می دهد.

اجرایSQL در پایگاه داده راه دور

خداحافظ به لینک های پایگاه داده. با استفاده از REST-Enabled SQL Services اکنون می توانید به داده ها دسترسی پیدا کنید و SQL را در پایگاههای داده راه دور Oracle از طریق HTTP و REST اجرا کنید. اکنون می توانید به راحتی برنامه هایی بسازید که داده ها را از پایگاه داده های راه دور Oracle ادغام می کنند و به Oracle APEX اجازه می دهند تا همانند ارائه دهنده برنامه عمل کند.

ایجاد API های REST

با فضای بازطراحی شده REST ، می توانید به راحتی وب سرویس ها را در بر روی اشیاء پایگاه داده Oracle خود بسازید. این تعاریف سرویس ها در یک مخزن واحد مدیریت می شوند و می توانند از طریق Oracle APEX ، SQL Developer یا از طریق API های PL/SQL ویرایش شوند. شما حتی می توانید مستندات Swagger را با یک کلیک تولید کنید!


فرم ها و پردازش خودکار مدل داده ها

صفحات فرم به کاربران نهایی امکان مشاهده یا ویرایش یک ردیف داده را از یک جدول پایگاه داده می دهند. با انتخاب انواع مختلف آیتم های فرم های، توسعه دهندگان می توانند فرم های قابل استفاده آسان و واکنشگرا ایجاد کنند که از طریق پردازش خودکار DML و همچنین از طریق Dynamic Action ها و AJAX با بانک اطلاعاتی تعامل داشته باشد.

DML خودکار

فرم ها به صورت خودکار واکشی یک ردیف و پردازش خودکار آن ردیف را انجام می دهند ، که سطر درخواست شده را به طور خودکار از جدول پایگاه داده بارگزاری می کنند، ستون های جدول را به آیتم های فرم مپ می کنند و آن آیتم ها را با داده ها پر می کنند. هنگام ارسال صفحه ، تمام داده های فرم با اطمینان از یکپارچگی داده ها به جدول پایگاه داده ارسال می شوند.

قفل خوش بینانه (Optimistic Locking)

برای اطمینان از عدم از بین رفتن داده ها هنگام استفاده توسط چندین کاربر نهایی ، از قفل خوش بینانه برای جلوگیری از بازنویسی داده هایی که در همان زمان توسط کاربر دیگری ویرایش شده اند استفاده می شود.

طرح بندی فرم به شکل واکنشگرا

با استفاده از یک grid واکنشگرا، می توان صفحات فرم را برای استفاده بهینه از فضا در صفحه نمایش های بزرگتر طراحی کرد ، در حالی که آیتم های فرم، به صورت خودکار برای استفاده در دستگاه های کوچکتر ، مانند صفحه نمایش تبلت و تلفن های هوشمند ، مجدداً مرتب می شوند.

رابط کاربری

Universal Theme یک رابط کاربری برای Oracle APEX است که به توسعه دهنده ها امکان می دهد برنامه های وب مدرن خود را بدون نیاز به دانش گسترده در خصوصHTML ، CSS یاJavaScript بسازند. با کمی دانش کار با Oracle APEX، می توانید از Universal Theme برای ساخت یک برنامه کاربردی واکنشگرا استفاده کنید که بسیار قابل دسترس ، به راحتی قابل تنظیم و نگهداری آن آسان باشد.


کاملا واکنشگرا

UI Theme Universal برای Oracle APEX از همان ابتدا طوری طراحی شده است که کاملاً واکنشگرا باشد به طوری که همانطور که در صفحه نمایش های بزرگتر دیده می شود ، روی صفحه نمایش کوچک نیز به خوبی کار کند.

این بدان معناست که اجزایUI همانند فرم ها، نمودارها، گزارش ها و موارد دیگر در عین حفظ عملکرد یکسان یا مشابه، با وضوح صفحه های مختلف کار می کنند.

طرح های هوشمند

صفحات و صفحه نمایش در برنامه شما به طور خودکار بر اساس اندازه نمای شما با رندر تنظیم می شود که مطلوب ترین روش است. تلاش صفر مورد نیاز است.

موبایل دوست

به راحتی از حرکات لمسی در هنگام استفاده از موبایل استفاده کنید. یا از الگوهای رابط کاربری بهینه سازی شده موبایل برای حرکت بین صفحات، صفحه بندی و سایر اجزای دیگر استفاده کنید.

طرح شبکه

کلیه مؤلفه های صفحه شما در بالای یک سیستم شبکه ای سیال قرار می گیرد که کنترل کامل چیدمان صفحه شما را به عهده دارد.


کامپوننت های تطبیق پذیر رابط کاربری

Universal Theme اجزای لازم برای ساخت هر نوع رابط کاربری تجاری را برای شما فراهم می کند.

از کارتها ، فرمها ، منوها ، برگه ها ، گزارش ها و موارد دیگر ، همه این مؤلفه ها با استفاده از بهترین شیوه ها و با پیروی از الگوهای UI معمول و محبوب توسعه یافته اند. می توانید با مراجعه به بخش Components، همه مؤلفه های ارائه شده در Universal Theme را مرور کنید.

الگوهای UIمشترک

تعداد زیادی از مؤلفه ها بر اساس الگوهای معمول و با درک مناسب طراحی وجود داردکه به راحتی در دسترس هستند تا در برنامه شما استفاده شوند.

پیمایش برنامه

می توانید از منوی پیمایش برنامه که مبتنی بر ساختار درخت ایجاد شده است استفاده کنید که در یک سمت برنامه نمایش داده می شود و یا از یک منوی نواری در بالای صفحه. همچنین در موبایل می توانید از تب ها (زبانه ها) بهینه سازی شده استفاده کنید.

Template Options آنی

به راحتی ظاهر هر یک از مؤلفه های مبتنی بر الگو را به سادگی با انتخاب یا یا چند مورد تنظیم کنید تا دقیقاً رابط کاربری مورد نظر خود را بدست آورید.


سفارشی سازی آسان

حتی برای اساسی ترین نیازها ، قالب بندی و سفارشی سازی عنصری مهم و ضروری برای موفقیت برنامه شماست.

با استفاده از Universal Theme ، می توانید بدون نیاز به یک متخصص در طراحیUI ، HTML ، CSS  یا JavaScript ، به صورت سفارشی ظاهر و احساس برنامه های خود را کاملا کنترل کنید.

با استفاده از Theme Roller و Template Options، به راحتی می توانید برنامه خود را متناسب با نام تجاری شرکت خود سفارشی کنید و با استفاده از Template Options، ظاهر و احساس اجزای مختلف را سفارشی کنید.

همه اینها در زمان اجرا امکان پذیر است ، بنابراین آنچه می بینید همان چیزی است که واقعاً بدست می آورید.

Theme Roller

احساس هنری دارید؟ Theme Rollerرا باز کنید و برنامه خود را دقیقاً به همان روشی که می خواهید آرایش کنید. طرح های رنگی سفارشی و سایر تنظیمات مورد استفاده را در برنامه خود تعریف کنید. همه اینها در زمان اجرا قابل انجام است.

Theme Styles

یک هنرمند نیستید؟ ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم. تعدادی ازTheme Style برای انتخاب شما موجود است. شما حتی می توانید UI برنامه خود را به صورت قابل پیکربندی ایجاد کنید و به کاربران اجازه دهید قالب خود را تنظیم کنند.

کنترل کامل

طرح خاصی در ذهن دارید؟ می توانید UI برنامه خود را در به هر شکلی سفارشی کنید ، از CSS ساده گرفته تا ساخت قالب و قالب های کاملاً پر طرفدار خود.


Font APEX

Font APEX یک کتابخانه پر از آیکون های باشکوه است که برای تکمیل Universal Theme طراحی شده است. این کتابخانه شامل بیش از 1100 آیکون مجزا ، 25 اصلاح کننده است و در دو اندازه کوچک و بزرگ در دسترس هستند.

ادغام یکپارچهUniversal Theme و Font APEX به بسیاری از مؤلفه ها امکان را می دهد تا بطور خودکار آیکون های بزرگ یا کوچک را بر اساس محتوای ظاهری طراحی شده (مانند Template Option) اعمال کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی آیکون مورد نظر خود تمرکز کنید.

بیش از 1100 آیکون دست ساز

ما آیکون ها را جدی می گیریم. بنابراین کتابخانه آیکون خودمان را طراحی کردیم تا باUniversal Theme با بیش از 1100 آیکون مجزا کاملاً تکمیل شود.

دو خانواده، یک کتابخانه

در فونت APEX دو نوع آیکون وجود دارد: کوچک و بزرگ. نمادهای کوچک بر روی یک شبکه 16* 16 ساخته شده اند و برای دکمه ها و منوها ایده آل مناسب هستند. نمادهای بزرگ بر پایه یک شبکه 32* 32 ساخته شده اند و برای مکانهایی که باید یک گرافیک بزرگتر مانند کارت ها و لیست ها مناسب هستند.

اصلاح کننده ها

به راحتی می توانید بر روی هر آیکون اعمال چرخش، انیمیشن یا اضافه کردن یک آیکون اصلاح کننده روی آن تنظیم کنید. به سادگی کلاس مناسب را به آیکون اضافه کنید یا از Icon Builder در Universal Theme استفاده کنید.

احراز هویت و مجوزدهی

احراز هویت فرایند شناسایی افرادی است که به برنامه دسترسی پیدا می کنند، در حالی که مجوزدهی تعیین می کند که کاربر اجازه استفاده از برنامه یا بخش هایی از آن را دارد یا خیر.

روش های متعدد احراز هویت

Oracle APEX با مجموعه کاملی از برنامه های احراز هویت داخلی همراه است که ادغام آن با ارائه دهندگان تأیید هویت مبتنی بر ابر ، LDAP شرکت شما یا استفاده از مخزن محلی فضای کاری Oracle APEX را ساده می کند.

روش های مجوزدهی

دسترسی به برنامه، صفحات و مؤلفه های صفحه را با برنامه های مجوزدهی تعریف کنید. برای کنترل کاربران و نقش ها از کنترل دسترسی داخلی برنامه استفاده کنید.

قابلیت توسعه

توسعه دهندگان می توانند به راحتی Oracle APEX را با نوشتن برنامه های احراز هویت و مجوزدهی های سفارشی در SQL و PL/SQL گسترش دهند.


مدیریت Session

مدیریت Session سمت سرور برای تعامل کاربر با یک برنامه ، بخشی ذاتی Oracle APEX است.

کنترل Session

Session ها توسط مقدار کوکی مرورگر و یک شناسه درURL تعریف می شوند که مقادیر تصادفی هستند که یک مهاجم نمی تواند حدس بزند و Session کاربر را به عهده بگیرد. زمانبندی های خروج از Session به صورت پیش فرض تضمین می کنند که وقتی کاربر برای مدت طولانی با برنامه کار نمی کند، Session را به طور خودکار خاتمه داده و از برنامه خارج شود.

Item Session State

برنامه ها و آیتم های صفحه ، مقادیر خود را در session state، به صورت اختیاری رمزگذاری شده، ذخیره می کنند. توسعه دهندگان می توانند از طریق bind variable، در SQL و PL / SQL به مقادیر موجود آن آیتم ها دسترسی پیدا کنند و آن ها را دستکاری کنند ، که این امر از SQL Injection جلوگیری می کند.

Collectionها

Collectionهای Oracle APEX داده های بدون مقیاس، چند ردیفی و چند ستونی هستند. توسعه دهندگان می توانند Collectionها را از طریق API ها و ویوهایPL/SQL مدیریت کنند.


امنیتی از پیش تعریف شده

در حالی که کنترل کاملی را به توسعه دهندگان ارائه می دهد،Oracle APEX برنامه هایی با تنظیمات امنیتی بسیار بالا، تولید می کند.

محافظت از تغییر پارامترها

Oracle APEX برای جلوگیری از دستکاری پارامترهای موجود در URL و هنگام ذخیره تغییرات، ازChecksum ها استفاده می کند. مهاجمان قادر به ارسالURL های جعلی برای قربانیان خود نیستند که هنگام کلیک عمل ناخواسته ای را اجرا کنند.

پیشگیری از حملات XSS

Cross-Site Scripting (XSS) زمانی رخ می دهد که مهاجمان داده های مخرب را در یک وب سایت ذخیره می کنند و سایت این داده ها را به عنوان کدی که در مرورگر کاربر ارائه می شود، اجرا می کنند. مولفه های Oracle APEX به طور پیش فرض همه خروجی ها را کنترل می کنند تا از این نوع حملات جلوگیری کنند.

Advisor و سایر ابزارها

توسعه دهندگان می توانندOracle APEX Advisor را برای بررسی برنامه های خود برای تنظیماتی که برنامه را ایمن تر می کند یا ناسازگاری که می تواند توسط مهاجمان مورد سوء استفاده قرار بگیرد ، بررسی کنند. همچنین ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که در مورد آسیب پذیری های احتمالی در برنامه های کاربردی، تجزیه و تحلیل های گسترده ای ارائه می دهند.

قابلیت دسترسی

Oracle APEX به گونه ای طراحی شده است که می تواند برنامه نویسان را قادر سازد تا برنامه های وب بسیار قابل دسترسی ایجاد کنند که تجربه کاربری فراگیری را برای کاربران با توانایی ها و نیازهای مختلف ارائه دهند. با هر نسخه ، ما تلاش می کنیم این کار را ساده تر از همیشه انجام دهیم ، با افزودن قابلیت ها و ویژگی های جدید با قابلیت دسترسی بیشتر، رفع اشکالات شناخته شده در قابلیت دسترسی و بهبود مستمر استراتژی های تست خودمان ، همه با هدف ارائه ابزاری خارق العاده برای یک توسعه دهنده، و تجربه ای خوب برای کاربران نهایی.


دسترسی - قابلیت دسترسی همه کاره

Oracle APEX از ابتدا با ذهنیت داشتن قابلیت دسترسی در هر نقطه از چرخه توسعه، از طراحی تا تحویل ساخته شده است. یکی از اهداف اصلی فراهم کردن قابلیت دسترسی در همه بخش های بوده است که امکان پذیر است، به گونه ای که یک برنامه ساخته شده با ویژگی های استاندارد و پیش فرضOracle APEX باید با حداقل تلاش از قابلیت دسترسی خوبی برخوردار باشد.

مؤلفه های UI قابل دسترسی

Oracle APEX شامل مجموعه کاملی از مؤلفه هایUI مدرن است که بر اساس دستورالعمل های قابلیت دسترسی شرکتOracle ساخته شده است.

قالب بندی و ظاهر

با Universal Theme شما برنامه هایی با قالب و ظاهر زیبا و البته با قابلیت دسترسی بالا خواهید داشت. از نظر سبک و تم به راحتی هم برای توسعه دهندگان و هم برای کاربران نهایی از طریق Theme Styles قابل سفارشی سازی است.

حالت خاصی مورد نیاز نیست

پیرو دستورالعمل های مدرن کنونی دیگر نیازی به استفاده از حالت های دستیابی نداریم ، و این هم برای توسعه دهندگان Oracle APEX و هم برای کاربران نهایی آسان تر می شود.


کمک به توسعه دهنده

اگرچه این چارچوب قابلیت دسترسی خوبی را فراهم می کند ، اما هنوز هم مسئولیت توسعه دهندگان این است که برنامه Oracle APEX آنها واقعاً تجربه ای عالی را برای همه کاربران فراهم کند. بنابراین ما برخی از عملکردها و منابع اصلی را برای کمک به شما در دستیابی به این هدف ارائه می دهیم:

بررسی های Advisor

بررسی قابلیت دسترسی در Advisor، به شما امکان می دهد تا در مراحل ابتدایی برخی از مشکلات دسترسی را شناسایی کنید. این موارد شامل بررسی برای شناسایی آیتم های صفحه بدون Label مناسب یا صفحات بدون Title است.

بررسی کنتراست Universal Theme

بررسی کنتراست رنگی که درون Theme Roller قرار داده شده است، به یک طراح اجازه می دهد تا تضاد متن را در برابر دستورالعمل های کنتراست رنگ درWCAG 2.0 مشخص کند.

راهنمای قابلیت دسترسی

راهنمای مستند قابلیت دسترسی، بخش خاصی با نام Developing Accessible Apps دارد که شما را روی دسترسی نقاطی از چارچوب تاثیر می گذارند راهنمایی می کند.

مانیتورینگ

مانیتورینگ و ثبت رخدادها، بینشی از نحوه تعامل کاربران با برنامه شما ارائه می دهد. این اطلاعات می تواند در شناسایی تلاش های صورت گرفته برای هک کردن، مشکلات عملکرد و خطاهای برنامه ضروری باشد. با Oracle APEX تحت پوشش قرار گرفته اید ، زیرا نظارت و ثبت رخدادها در حال حاضر از قبل ایجاد شده اند و قابل استفاده هستند.


نظارت بر فعالیت ها

Oracle APEX به طور خودکار تمام رویدادهایی را که چه در هنگام استفاده و چه در هنگام توسعه برنامه رخ می دهد ، را ثبت می کند. این اطلاعات به صورت دوره ای ذخیره می شوند ، بنابراین داده های قدیمی به طور خودکار پس از یک دوره زمانی که مدیران می توانند کنترل کنند از بین می روند.

فعالیت های زمان اجرا

Oracle APEX تلاشها برای ورود به سیستم، دسترسی به هر صفحه (از جمله زمان ساخته شده صفحه) و دسترسی به وب سرویسهای راه دور را ثبت می کند.

فعالیت های توسعه دهنده

هر زمان یک برنامه نویس بخشی از برنامه را تغییر دهد ، Oracle APEX این رویداد را برای ممیزی بعدی ثبت می کند.

گزارشات جامع

Oracle APEX مجموعه متنوعی از گزارشات از پیش تعریف شده را ارائه و در دسترس قرار داده است ، برای مثال برای بررسی خطاها ، بررسی تغییرات در عملکرد برنامه یا جستجوی رویدادهای خاص که اتفاق افتاده است.


ابزارهای کدنویسی بهتر و ردیابی روند اجرا

Oracle APEX می تواند داده های تشخیصی کاملی را منتشر کند، که می تواند در یافتن اشکالات یا مشکلات عملکرد در برنامه ها کمک کند. سرپرستان قادرند گزارش Session تشخیصی را برای Session یک کاربر خاص یا برای همه فعال کنند. با وجود صفحات گزارش در محیط توسعه Oracle APEX ، توسعه دهندگان دسترسی آسانی به خروجی های تشخیصی دارند.

حالت اشکال زدایی (Debug Mode)

حالت اشکال زدایی میزان اطلاعات تشخیصی خروجی را کنترل می کند از پایین ترین سطح که فقط خطاها را نشان می دهد و تا بالاترین سطح که اطلاعات کاملی از موتور اجرای Oracle APEX در اختیار می گذارد. توسعه دهندگان می توانند کد تشخیصی خود را نیز لابه لای کد برنامه خود استفاده کنند.

ادغام چرخه توسعه

توسعه دهندگان می توانند به طور مستقیم حالت اشکال زدایی را فعال کرده و خروجی اشکال زدایی را برای Session آزمایشی خود ، از طریق نوار ابزار توسعه مرورگر مشاهده کنند.

ردیابی SQL

برای مشاهده Execution Plan و Wait Event های یک کوئری SQL از SQL Trace استفاده کنید.

Globalization

Globalization توانایی یک چارچوب توسعه برای پشتیبانی از توسعه برنامه هایی است که به خوبی و به درستی در زبان و محیط محلی مختلف اجرا شوند. Oracle APEX از ابتدا مساله Globalization را مدنظر قرار داده است، این شامل پشتیبانی از ترجمه برنامه ها و همچنین بومی سازی، یعنی تطبیق یک برنامه برای پشتیبانی از یک زبان خاص و برای محلی خاص است.


ترجمه ها

ترجمه اجازه اجرای و نمایش برنامه ها با چندین زبان را بدون نیاز به کپی کردن منطق کسب و کار برنامه فراهم می کند.

خصوصیات قابل ترجمه برنامه

بیشتر خصوصیات متنی مانند عناوین صفحه و ناحیه ها، Label آیتم ها و عناوین ستون، به طور خودکار هنگام ترجمه یک برنامه شامل می شوند.

پیام های قابل ترجمه

هنگام استفاده از Dynamic PL/SQL یا پردازش های سفارشی یا JavaScript سفارشی، از میانبرها به عنوان مرجع پیام های قابل ترجمه در زمان اجرا استفاده می شود.

ترجمه مبتنی بر XLIFF

ویژگی ها و پیام های قابل ترجمه برنامه به صورت یک فایلXLIFF در زمان ترجمه ایجاد می شوند. XLIFF فرمت استاندارد و مبتنی بر XML برای انتقال داده های قابل ترجمه بین ابزارهای مختلف است.


بومی سازی Localization

قالب بندی و نمایش محتوا در برنامه برا ساس مکانی که کاربر نهایی در آن قرار دارد.

قالب بندی اعداد

بسته به محلی که کاربر حضور دارد، داده های عددی را با نماد اعشاری مناسب نشان دهید.

مناطق زمانی

تاریخ و زمان را با استفاده از قالب و تاریخ مناسب و زمان مناسب نمایش دهید و به صورت خودکار متناسب با محلی کاربر نهایی تبدیل کنید.

پشتیبانی از ظاهر راست به چپ

هنگام استفاده از Universal Theme، برای زبانهای راست به چپ مانند عربی یا فارسی، قالب را در حالت RTL قرار دهید تا به طور خودکار همه مولفه ها از راست به چپ نمایش داده شود..