URL جدید اوراکل اپکس (Friendly URL)

URL جدید اوراکل اپکس (Friendly URL)

URL جدید اوراکل اپکس (Friendly URL)، یکی از بهترین ویژگی های معرفی شده در نسخه 20.1 می باشد. در طول این سال ها، یکی از اصلی ترین شکایت های مشتریان، خصوصا برای وب سایت های عمومی، URL اپکس بوده است. علاوه بر تجربه کاربری بهتر، داشتن آدرس اینترنتی خوب نیز مزایای خاص خود را دارد.

حالا انتظارها به پایان رسیده است! تیم APEX این ویژگی را، به ساده ترین شکل ممکن (برای توسعه دهندگان APEX) پیاده سازی کرده است. تنها کاری که باید انجام دهید، فعال کردن این گزینه در Application Properties است:

پس از فعال کردن این گزینه، تمام آدرس های APEX به آدرس های اینترنتی جدید و زیبا تغییر می کنند.

 

فرمت URL جدید در Oracle APEX:

برای آشنایی بهتر با فرمت URL جدید آدرس زیر را در نظر بگیرید:

قسمت اول یعنی: https://apex.oracle.com/pls/apex/ – اطلاعات Host می باشد، هیچ تغییری در این قسمت داده نشده است.

 

قسمت دوم: iranapex/r/ – در اینجا iranapex پیشوند مسیر فضای کاری یا همان Workspace است. این پیشوند را می توانید در بخش ” Workspace Administration > Manage Service > Set Workspace Preferences ” تغییر دهید. این پیشوند بایستی در سطح کل APEX شما یکتا باشد. صرف نظر از اینكه این پیشوند را با حروف بزرگ تعیین کنید یا حروف کوچک، همیشه باید در URL با حروف کوچک استفاده شود. برای مثال اگر IRANAPEX را در آدرس URL با حروف بزرگ صدا بزنید، با خطای 404 مواجه می شوید:

https://apex.oracle.com/pls/apex/IRANAPEX/r/hrsystem/1?session=5624644934981

 

قسمت سوم: hrsystem/1?session=5624644934981 – در اینجا hrsystem نام مستعار برنامه (Application Alias) و 1 شماره صفحه است. اگر نام مستعار صفحه (Page Alias) مشخص شده باشد، از نام مستعار صفحه به جای شماره صفحه در URL استفاده می شود. مانند بسیاری از برنامه های مبتنی بر وب، بعد از شماره صفحه (یا نام مستعار صفحه)، اولین پارامتر باید بعد از ؟ مشخص شود و پارامترهای بعدی بایستی پس از & مشخص شوند.

مثلا:

https://apex.oracle.com/pls/apex/ iranapex /r/hrsystem/5?session=5625485974981&p5_employee_id=10&clear=5&request=empresq

 

پارامترهای بعدی، پس از شماره صفحه، می توانند به هر ترتیبی باشند. برای مثال شماره session می تواند در انتها باشد یا آیتم های صفحه می تواند در انتها باشد، بنابراین ترتیب پارامترها مهم نیست.

نکته:

از نسخه 20.1 به بعد، همواره از تابع APEX_PAGE.GET_URL برای گرفتن URL به صورت داینامیک استفاده کنید. APEX_PAGE.GET_URL کارهای مختلفی را به صورت خودکار انجام خواهد داد، خواه تولید checksum باشد، یا پیوند به صفحه Modal از صفحه عادی یا پیوند به صفحه عادی از صفحه Modal یا موارد دیگری که ممکن است در پروژه های شما پیش بیایند.

 

سازگاری با نسخه های پیشین:

نکته جالبی که باید بدانیم این است که پس از فعال کردن گزینه “Friendly URLs”، فرمت URL های قدیمی هنوز هم کار می کنند. بنابراین نیازی به تغییر URL قدیمی یا URL های bookmark شده نیست.