چرا Oracle APEX؟

Oracle APEX برای کمک به توسعه دهنده های برنامه های کاربردی مدرن، جذاب، واکنشگرا و با حداقل نیاز به دانش تخصصی سطح بالای برنامه نویسی، طراحی و توسعه داده شده است.

ماموریت Oracle APEX کمک به توسعه دهنده ها برای تولید و توسعه راحت برنامه های کاربردی با عملکرد و کارایی عالی و ظاهری زیبا است. به منظور تحقق این مأموریت، Oracle APEX  تلاش کرده است تا پیچیدگی های دشوار توسعه و استقرار برنامه های کاربردی را از میان بردارد و این فرایند را سهل و آسان کند. برای انتخاب Oracle APEX  به عنوان بستری برای توسعه پروژه های بعدی خود دلایل متعددی وجود دارد که از آن میان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

حذف پیچیدگی ها

Oracle APEX پیچیدگی تولید و توسعه و نیز استقرار برنامه های کاربردی را در همه لایه ها از بین می برد. نتیجه این عملکرد، بستری با حداقل کدنویسی است که ساده تر، سریعتر، سبک تر و کم هزینه تر از سایر گزینه ها است.

توسعه ساده برنامه ها

استفاده و یادگیری Oracle APEX بسیار آسان است. Application Builder محیطی کامل، راحت و بصری را در بستر مرورگر برای ایجاد برنامه های کاربردی شما فراهم می کند. کامپوننت های قدرتمند و آماده Oracle APEX با حداقل کدنویسی، سطح بالایی از کارایی مطلوب را به برنامه های شما اضافه می کنند. مشتریان شما در مدت زمانی کوتاه تر محصولی کارا و زیبا خواهند داشت.

قدرتمند و با ثبات

از Oracle APEX می توان برای تولید طیف گسترده ای از برنامه ها در هر صنعتی استفاده کرد – از ساده ترین برنامه ای که صفحه spreadsheet شما را در بستر وب نمایش می دهد، تا برنامه هایی بزرگ و پیچیده که روزانه توسط ده ها هزار کاربر مورد استفاده قرار می گیرند. معماری ظریف Oracle APEX برای سالهای متمادی، پذیرای هزاران استفاده کننده از برنامه ها در سراسر جهان بوده است.

بستری امن و قابل اتکا

Oracle APEX برای تولید برنامه های وب که از امنیت بسیار خوبی برخوردار هستند، طراحی شده است. در دنیای استانداردهای وب که همه روزه در حال تغییر است، استانداردهای امنیتی که مدام در حال تحول هستند و هکرهای فعال که لحظه ای آرام ندارند، تمرکز Oracle APEX بر امنیت به معنای اولویت در حفاظت از برنامه های شما و نیز همگام با تحول استانداردهای وب است که پیشاپیش برنامه های شما را به روز نگه می دارند.

قابلیت حمل و استقرار بالا

هر جایی که پایگاه داده اوراکل نصب است، می توانید Oracle APEX را نیز اجرا کنید و با سهولت برنامه های خود را مستقر کنید – در Oracle Cloud، در محل شرکت خود و یا هر مکان دیگری که پایگاه داده اوراکل وجود دارد.

از بین بردن پیچیدگی ها

تاکید Oracle APEX بر توسعه برنامه ها با حداقل کدنویسی، بسیار فراتر از کاهش میزان کد لازم برای ایجاد برنامه های کاربردی است. Oracle APEX از این نظر که پیچیدگی را در همه لایه ها از بین می برد، منحصر به فرد است:

APEX مپینگ بین Object ها در رابطه ها و Object های برنامه را از بین می برد.

APEX پیچیدگی فراخوانی راه دور پراسیجر (RPC) را از بین می برد.

APEX تکثر اتصالات پایگاه داده را از بین می برد.

APEX نیاز به قراردادن منطق برنامه در Middle-tire را از بین می برد.

APEX پیچیدگی ها برای ایجاد محیطی با قابلیت دسترسی بالا و نیز بازیابی فاجعه (Disaster Recovery) را از بین می برد.

معمولاً این پیچیدگی ها، در پلتفرم های دیگر، چالش هایی متداول در زمان تولید و توسعه برنامه های کاربردی هستند، در حالی که Oracle APEX پرداختن به این مسائل را به کلی کاهش می دهد. به عبارت ساده، هیچ بستر دیگری مانند آن وجود ندارد.


توسعه ساده تر و سریعتر

Oracle APEX بستری مبتنی بر داده است و توسعه نیز به طور معمول با یک صفحه Spreadsheet یا یک مدل داده ای شروع می شود. برنامه های کاربردی در محیطی با حداقل کدنویسی و بر بستر مرورگری توسعه یافته اند که می تواند تا 98٪ کدنویسی دستی را از بین ببرد.

Oracle APEX مستقیماً بر روی داده های موجود در جداول بانک اطلاعاتی کار می کند. بیشتر برنامه های سطح لایه میانی، باید ساختار داده های برنامه را برای نگهداری، تبدیل، تعامل و حفظ جریان داده ها بین برنامه به پایگاه داده را تعریف کنند. این ساختار، ساختاری پیچیده و بسیار کم ارزش است که Oracle APEX آن کاملاً از بین می برد.

علاوه بر این ، APEX نیاز و پیچیدگی API های راه دور را برای اکثر موارد استفاده از بین می برد  و تماس های از راه دور به پایگاه داده را حذف می کند.


سبک و کم هزینه

به نظر می رسد داشتن یک برنامه کاربردی در پایگاه داده پرهزینه و سنگین باشد ، در حالی که از دید ما، سبک تر و کم هزینه تر است.

در مقایسه با برنامه های میان لایه ای ​​، برنامه های در حال اجرا در Oracle APEX منابع بسیار کمتری مصرف می کنند. معمولا، لایه های میانی برای دستیابی به قابلیت دسترسی حداکثری، سه کانتینر را در هر میکروسرویس مستقر می کنند، هر کانتینر به حافظه و پردازش قابل توجهی نیاز دارد. این برنامه ها اغلب ده ها یا صدها تماس برای دستیابی به داده ها در پایگاه داده ها برای ارائه و نمایش یک صفحه ایجاد می کنند. این تماس های SQL از لایه میانی ​​به پایگاه داده معمولاً 10 برابر کندتر از زمانی است که مستقیماً در پایگاه داده اجرا می شوند.

Oracle APEX هم stateless  و هم serverless  است و وضعیت برنامه در زمان اجرا در جداول ذخیره می شود تا کانکشن ها بتواند مجدداً توسط کاربران استفاده شوند. این کار، منجر به کانکشن های بسیار کمتری می شود و هر کانکشن به مراتب سبک تر نیز مباشد. نتیجه حاصله این است که برنامه های Oracle APEX در مقایسه با برنامه های Middle-tier ​​به منابع پایگاه داده کمتری و 100 برابر منابع سخت افزاری کمتر نسبت به لایه میانی نیاز دارند.


استقرار ساده زیرساخت و برنامه ها

استقرار برنامه ها و داده ها در پایگاه داده با استفاده از Oracle APEX، در مقایسه با برنامه های مستقر در Middle-tier به مراتب و به طور چشمگیری ساده تر است.

APEX پیچیدگی Middle-tier را از بین می برد

همه چیز در پایگاه داده مستقر است. نیازی به طراحی، توسعه یا Middle-tier های پیچیده نیست.

پیچیدگی HA و DR را از بین می برد

هیچ State ای در Middle-tier وجود ندارد ، و failover به طور خودکار در پایگاه داده اتفاق می افتد.

پیچیدگی مدیریت پایگاه داده را از بین می برد

با Oracle Autonomous Database ، دیگر نیازی به DBA یا DevOps برای مدیریت بانک اطلاعاتی نیست.