معرفی APEX Nitro

معرفی APEX Nitro

APEX Nitro ابزاری کاربردی برای همگام سازی خودکار تغییرات JavaScript (JS) و CSS در مرورگر است. این برنامه براساس Node.js ساخته شده است و به عنوان یک پروژه منبع باز در github موجود و قابل دانلود است. انتقال کد JS و CSS به فایلهای خارجی به جای نوشتن آن ها پشت تک تک صفحات APEX ، همیشه بهترین ایده ممکن است. APEX Nitro ابزاری است که این کار را برای شما راحت خواهد کرد. برخی ویژگی های این ابزار عبارت است از:

کدنویسی در ویرایشگر مورد علاقه خود

تازه سازی خودکار و بلادرنگ پنجره مرورگر

مشاهده و رسیدگی دقیق به خطاهای JS و CSS

پشتیبانی ازTypescript ، SASS و LESS

 

APEX Nitro چه کمکی به من به عنوان توسعه دهنده اوراکل اپکس می کند؟

پیش از پاسخ به این سوال بهتر هست تا در ابتدا نگاهی به روندی که معمولا برای کدنویسی JS در APEX انجام می دهید، داشته باشیم. بیشتر اوقات کد JS یا CSS را به یک صفحه خاص اضافه می کنید و سپس صفحه را ذخیره و مرورگر را تازه سازی (Refresh) کرده و نتیجه را مشاهده می کنید. اگر نتیجه راضی کننده باشد، کد خود را از پشت آن صفحه خاص برداشته و به فایل های خارجی منتقل می کنید و سپس آنها را در Shared Components بارگذاری کرده و نتیجه را می بینید. در ادامه، برای تغییرات جدید و ضروری مجبور خواهید بود تا این روند را بارها و بارها تکرار کنید و مطمئن شوید در طول انجام این تغییرات و تکرار این روند هیچ خطایی نیز رخ ندهد. اگر یک ویرگول یا سمیکالون را فراموش کنید چه خواهد شد؟ باید ردیف به ردیف، خط به خط کد خود را بررسی نمایید. این درحالی است که احتمالا رفتار پویای صفحه APEX شما دچار مشکل شده است و دیگر کار نمی کند. باید کنسول را برای وجود هرگونه خطایی بررسی کنید. اما خوب در کنسول فقط اولین خطا ریخته و مشاهده می شود.

 

خوب، اگر این روند کار تکراری و خسته کننده هست، APEX Nitro ابزاری مناسب برای شماست. در واقع APEX Nitro یک ابزار خط فرمان برای برنامه نویسی Front-End است که هنگام توسعه برنامه های APEX در پس زمینه اجرا می شود و کمک می کند تا برنامه APEX شما از یک رویکرد کارآمد و 100٪ مبتنی بر فایل بهره مند شود. هنگام اجرا، APEX Nitro  فایلهای استاتیک (فایل های js ، css) شما را در یک دایرکتوری مشخص پایش می کند و آنها را به شکلی بهتر کامپایل کرده و به برنامه APEX شما می فرستد و با همگام سازی بلادرنگ این فایل های محلی با برنامه APEX شما، برنامه شما در لحظه تغییر می یابد تا کنترل کاملی بر برنامه خود داشته باشید.

بعد از یکبار نصب و پیکربندی آن، امکان کار بر روی فایلهای محلی در ویرایشگر دلخواه و مشاهده بلادرنگ این تغییرات را روی مرورگر خود خواهید داشت. خطاهای کد شما در ویرایشگر شما و نیز در کنسول مرورگر قابل مشاهده خواهند بود و می توانید توضیحات خطا را به همراه شماره خط کدی که ایجاد کننده خطا بوده است را به راحتی مشاهده کنید. پس از برطرف کردن همه خطاها، مرورگر شما به صورت خودکار تازه سازی می شود و نتیجه کدنویسی شما روی صفحه قابل مشاهده خواهد بود.

APEX Nitro به هیچ عنوان فایلهای اصلی APEX شما را تغییر نمی دهد. به محض اینکه کار خود را انجام دادید، می توانید فایل های محلی خود را در APEX

منتشر کنید. حتی پیش از اینکه فایل های شما مثلا با استفاده از SQLcl در APEX آپلود شوند، می توانید آن ها را ادغام کرده و  یا آن ها Minify یا کوچک کنید.

برای چگونگی نصب و پیکره بندی و استفاده از این ابزار به آدرس https://github.com/OraOpenSource/apex-nitro مراجعه کنید.

با ما در ایران اپکس همراه باشید.